bilgi@balikesir.bel.tr
KURSLAR


SAAT
MİS SABUN ÜRETİMİ
Eğitim Süresi: 320/248 Saat

Sertifika programlarında; meslek elemanlarının sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilir. Bu programlarda mesleğin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Konu Başlıkları: Sabun hamuru hazırlamak, Sabuna şekil vermek, Kompozisyonu renklendirmek, Şekilli sabunu boyamak, Parlaklık vererek tanzim etmek.

İstihdam Alanları: Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler El Sanatları sektöründe; Turistik ve hediyelik eşya üretimi yapan işletmeler, Küçük /büyük ölçekli isletmelerde, Kendi işyerinde veya evinde vb, yerlerde çalışabilirler.
SAAT
OSMANLI TÜRKÇESİ İMLASI
Eğitim Süresi: 64 Saat

Bu programda kursiyerlere, Türkçe asıllı kelimelerin imlası ile Osmanlıca metinleri okuyabilme, yazabilme bilgi ve beceri kazandırılır.

Konu Başlıkları:
Türkçe asıllı kelimelerin imlası, klişeleşmiş kelime ve ekler.

İstihdan Alanları:
Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler, kültürel hayatlarını zenginleştirmekle beraber, bu alanda personele ihtiyaç duyan kurumlarda çalışabilirler.

SAAT
ÖZEL GÜN VE NİKAH ŞEKERİ HAZIRLAMA
Eğitim Süresi: 160 Saat

Bu programda kursiyere; tekniğe ve modele uygun kalıp ve hamuru hazırlayabilme, kumaşı sertleştirme, hamuru ve kumaşı renklendirme, ütüleme, toplama, dallama ve buketleme becerisi kazandırılır.
Konu Başlıkları: Tutkallı hamur çiçek, fantezi yaka çiçeği, kutlama aksesuarları.
İstihdam Alanları: Bu branşta eğitim alanlar, özel günlere ve nikahlara şeker vb ürünler hazırlayan işletme ve atölyelerde çalışabilir, evlerinde üretim yapabilirler.

SAAT
KUR'AN-I KERİM (ELİFBA) OKUMA

Eğitim Süresi: 64 Saat

Programın eğitiminde Kur’an-ı Kerim’i düzgün okuyabilme bilgi ve becerisi kazandırılmaktadır.

Konu Başlıkları: Branşın eğitimlerinde kursiyerler, “Kur’an harfleri, harekeleri ve okuma kuralları” başlıkları altında Kur’an-ı Kerim’i hatasız okuma becerisi kazanır.

İstihdam Alanları: Bu program istihdam amaçlı olmayıp, bireylerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

SAAT
KİSPET DİKİMİ
Eğitim Süresi:  280/192 Saat

Bu programlarda mesleğin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
 
Konu Başlıkları: Ürüne uygun deri seçmek, Giysi için ölçü almak, Kıspet kalıbı hazırlamak, Deri kesimi yapmak, Makinede deri dikişi yapmak, Deride Bel Temizlemek ,Kıspet Dikimi Yapmak.
 

İstihdam Alanları: Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler, Turistik ve hediyelik eşya üretimi yapan işletmeler, Kendi İşyerlerinde veya evinde v.b. çalışabilirler.

SAAT
JEL MUM YAPIMI
Eğitim Süresi: 120 Saat

Kursiyerlere, jel mum yapımına uygun jel mumu eritme, renklendirme ve dökme uygulamaları yapabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.
 
Konu Başlıkları: Objeleri açık koyu, gölge ve ışık ile çalışma, kompozisyonu renklendirme, jel mum yapımına hazırlık, jel mum yapımı.

 

İstihdam Alanları: Mesleğin gerektirdiği yeterlilikleri kazanan bireyler, turistik ve hediyelik eşya yapan işletmelerde, mum üretim atölyelerinde çalışabilir, kendi ev ve işyerlerinde üretim yapabilirler.